Єдиний реєстр боржників функціонує вже не один рік – з початку 2017 року. Однак, як він наповнюється, знають далеко не всі. У цій статті, ми вам розповімо що таке реєстр боржників, як у ньому з’являються записи та що потрібно робити, щоб видалити з нього запис про себе. А також, розповімо, які негативні наслідки спричиняє потрапляння до цього реєстру.
Як наповнюється реєстр боржників?
Головне, що потрібно знати це те, що Єдиний реєстр боржників не наповнюється вручну, до нього ніхто нічого не вносить та не видаляє. Єдиний реєстр боржників – це складова частина Автоматизованої системи виконавчого провадження. У цей реєстр інформація вноситься автоматично після того, як державний чи приватний виконавець виносить ту чи іншу постанову (документ). Вносити чи видаляти записи з реєстру у виконавців технічної можливості немає.
Як особи потрапляють до реєстру боржників?
Інформація до Єдиного реєстру боржників (знаходиться за цим посиланням – https://erb.minjust.gov.ua) вноситься автоматично лише у двох випадках:
- Прийняття виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження, тобто відкриття щодо особи виконавчого провадження;
- Наявність заборгованості більш ніж 3 (три) місяці за періодичними платежами. Це стосується аліментів. При цьому запис у реєстрі формується на підставі згенерованого виконавцем документу – повідомлення про внесення інформації до реєстру боржників.
Як видалити запис з Єдиного реєстру боржників?
Для того, щоб запис про боржника зник із реєстру державний або приватний виконавець повинен згенерувати в Автоматизованій системі постанову про закінчення виконавчого провадження.
Законом передбачено 20 (двадцять) підстав закінчення виконавчого провадження. Всі вони перераховані у статті 39 Закону України «Про виконавче провадження». За бажанням виможете перейти за цим посиланням (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text) та ознайомитися. Ми ж перераховувати всі не будемо, оскільки на практиці вони зустрічаються не часто.
Перелічимо найпоширеніші:
- виконання рішення, на підставі якого відкривалося виконавче провадження.
- скасування рішення, на підставі якого відкривалося виконавче провадження;
- затвердження судом мирової угоди;
- припинення юридичної особи або смерть фізичної особи – боржника;
Важливо не плутати «закінчення виконавчого провадження» із «поверненням виконавчого документа стягувачу». Дійсно, в обох випадках провадження припиняється, а в Автоматизованій системі стан значиться як «Завершено».
В разі закінчення провадження на підставі статті 39 Закону у стягувача немає права повторно пред’явити цей же виконавчий документ до виконання, а при поверненні виконавчого документа стягувачу таке право є. Виконавчий документ повертається стягувачеві у 11 (одинадцяти) випадках. Усі вони перелічені у статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
При цьому запис з реєстру боржників видаляється лише у 3 (трьох) з 11 (одинадцяти) випадків повернення виконавчого документа стягувачеві:
- стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа;
- стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення, за умови відсутності іншого майна, на яке можливо звернути стягнення;
- запроваджено тимчасову адміністрацію банку-боржника, крім виконання рішень немайнового характеру.
При погашенні заборгованості за аліментами боржник виключається з реєстру боржників після винесення виконавцем документа, який має назву – повідомлення про виключення з реєстру.
Ще одним варіантом видалення з реєстру – є скасування постанови про відкриття, але якщо виконавчий документ не має суттєвих помилок або не є підробним, на цей варіант розраховувати не варто.
Таким чином, видалення запису про боржника із реєстру можливо лише у таких випадках:
- у всіх випадках закінчення виконавчого провадження, перелічених у статті 39 Закону України «Про виконавче провадження»;
- у 3 (трьох) з 11 (одинадцяти) випадків повернення виконавчого документа стягувачеві на підставі 37 Закону України «Про виконавче провадження», зазначених вище (пункти 1, 3 та 11 частини першої статті 37 Закону);
- погашення заборгованості за аліментами (за умови генерації виконавцем у Автоматизованій системі повідомлення про виключення з реєстру);
- скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Інших підстав для видалення запису з Єдиного реєстру боржників немає!
Які негативні наслідки спричиняє внесення запису до Єдиного реєстру боржників?
По-перше, якщо є запис у реєстрі, то не можна продати, подарувати або іншим чином здійснити відчуження нерухомості, автомобілю, землі. Нотаріус зобов’язаний відмовити в укладенні угоди та повідомити виконавця, що до нього звертався такий боржник. При зверненні власника транспортного засобу до МРЕВ, працівники МВС, також, перевірять інформацію у реєстрі.
По-друге, якщо особа, інформація про яку міститься в реєстрі боржників, звернеться до банку з метою відкриття рахунку, то банк зобов’язаний повідомити про це виконавця, який займається його справою. На підставі повідомлення банку, відкритий рахунок у майбутньому буде арештований виконавцем, а гроші списані.
Слід розуміти, що внесення запису до реєстру це лише перший крок примусового стягнення боргу.
Можливо Вас, також, зацікавить – “Арешт зарплатних, пенсійних та інших соціальних рахунків – судова практика“.
3 comments
Володимир
Добрий день! Було відкрито виконавче провадженння через певний час без реалізації повернуто стягувачу. В додатку Дія все присутній запис що вс Виконавчі провадження закрито ” У вас все добре” В Єдиному реєстрі боржників Виконавчі провадження залишилися. Як видалити запис з Єдиного реєстру боржників? Дякую!
Андрій
Для того щоб зникли записи з єдиного реєстру боржників необхідно сплатити борги через виконавчу службу (з урахуванням витрат та виконавчого збору). Вони відновлять закінчені виконавчі провадження та закриють їх у зв’язку із фактичним виконанням. Лише тоді записи з реєстру будуть вилучені. Є ще варіант скасувати виконавчі документи, на підставі яких були відкриті виконавчі провадження, але для цього вам скоріше за все знадобиться адвокат.
Микола
Доброго дня.В опендаті коли робиш запит по аліментах пише що видалений з бази в дії також немає а в реєстрі боржників є.як видалити з Єдиного реєстру боржників.Дякую.