Багато громадян стикаються з проблемою, коли виконавча служба наклала арешт на рахунок, на який приходить зарплата, пенсія, аліменти чи інші гроші. У зв’язку з чим у людей виникає ідея відкрити новий рахунок, але турбує питання про можливість відкриття такого рахунку в іншому банку.
У цій статті ми розберемо, в яких ситуаціях та у яких банках це доцільно робити.
Перед тим як визначитись з алгоритмом дій необхідно пояснити як взагалі заарештовуються рахунки.
Як відбувається накладення арешту на рахунки у банках?
Існують два варіанти арешту рахунків:
Перший варіант – за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (або скорочено – АСВП), якою користуються державні та приватні виконавці. Вона інтегрована з 19 банками із 73 діючих в Україні. Таким чином, ці 19 банків бачать постанову про арешт коштів одразу та накладають арешт. Слід зазначити, що постанова про арешт коштів виноситься виконавцем одночасно з відкриттям виконавчого провадження.
Другий варіант – виконавці поштою направляють постанову про арешт коштів у паперовому вигляді. Такі постанови виконавці направляють у ті банки, які не підключені до Автоматизованої системи виконавчого провадження.
Особливо необхідно звернути увагу на той факт, що державні та приватні виконавці не мають доступу до інформації про наявність або відсутність рахунків фізичних осіб (громадян) у банківських установах. Єдиним шляхом це з’ясувати – направити в банк відповідний запит або постанову про арешт коштів!
Таким чином, важливо зрозуміти, що арешт на банківські рахунки відкриті у банках, підключених до АСВП, накладаються негайно, а у банках не підключених до системи в залежності від волі виконавців. Вони можуть скерувати у банк постанову, а можуть цього і не робити.
Приватні виконавці, зазвичай, виконують рішення судів на значні суми та направляють постанови про арешт коштів у всі банки, а державні виконавці лише у банки, підключені до АСВП та системні банки України. Така поведінка державних виконавців пояснюється браком коштів на поштові марки.
Тобто, відкриття рахунків у банківських установах, НЕ підключених до АСВП та таких, які не є системними – ненадійний, але ж варіант для приховування своїх рахунків.
Перелік банків, підключених до Автоматизованої системи виконавчих проваджень:
- АТ КБ «ПриватБанк»;
- АТ “УНІВЕРСАЛ БАНК” (МоноБанк);
- АТ “ОКСІ банк”;
- АТ “ТАСкомбанк”;
- АТ “Райффайзен Банк Аваль”;
- АТ “ІндустріалБанк”;
- ПАТ “Банк Восток”;
- АТ “ПроКредит Банк”
- АТ “Акціонерно-комерційний банк “Львів”;
- АТ «КРЕДОБАНК»;
- АТ “ОТП БАНК”;
- АТ “Ідея Банк”;
- АТ “Агропросперіс Банк”;
- АТ “УКРСИББАНК”;
- АТ “БАНК АВАНГАРД”;
- АТ «КОНКОРД»;
- АТ «МЕТАБАНК»;
- АТ «УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ»;
- АТ «РАДАБАНК»;
Ми не можемо гарантувати, що у майбутньому лише ці банки будуть накладати арешт на банківські рахунки в автоматичному режимі з використанням АСВП. Приєднання нових банків до Автоматизованої системи буде продовжуватися.
Перелік системних банків, не підключених до АСВП:
- АТ “А-БАНК”;
- АТ “АЛЬФА-БАНК”;
- АТ “Ощадбанк”;
- АБ “Південний”;
- АТ “ПУМБ”;
- АБ “УКРГАЗБАНК”;
- АТ “УкрексімБанк”;
Перелік діючих банків України
З переліком всіх діючих в Україні банків ви можете ознайомитися на сайті Національного банку України за цим посиланням – “перелік діючих банків України”.
Висновок
Тепер ви проінформовані про те, в яких банках на ваш рахунок буде накладений арешт одразу з відкриттям виконавчого провадження, а в яких трохи пізніше. А можливо, на ваш рахунок взагалі арешт накладений не буде. Скільки рахунків та в яких банках вам відкривати це вже ваш вибір.
В якому банку відкрити новий рахунок?
Відразу зазначимо, що у випадку накладення арешту на рахунок, закон відкриття нового рахунку не забороняє! Будь-який боржник може відкрити стільки рахунків, скільки вважатиме за потрібне. Однак, якщо боржник відкриє рахунок у банку, який вже заарештував йому рахунок, арешт пошириться і на новий рахунок.
З відкриттям нового рахунку в іншому банку ситуація набагато цікавіша. У боржника немає обов’язку повідомляти банку про те, що щодо нього відкрито виконавче провадження, і що в нього в іншому банку вже заарештовано рахунки. Але сам банк у день відкриття рахунку фізичній особі зобов’язаний перевірити, чи не прибуває його новий клієнт у Єдиному реєстрі боржників.
Якщо особа перебуває у статусі боржника, банк у той же день зобов’язаний повідомити виконавця, який веде справу про відкриття рахунку. Як правило, банк надсилає виконавцю листа поштою. Виконавець, отримавши такого листа, повинен направити постанову про арешт коштів у банк, де боржник відкрив новий рахунок.
Скільки часу минає з моменту відкриття нового рахунку до моменту його фактичного блокування?
Це залежить від часу, витраченого на листування між банком та виконавцем. На це може піти від кількох тижнів до кількох місяців, але це за умови, що банк виконає вимоги закону.
Якщо банк повідомить виконавця про відкриття боржником нового рахунку, виконавець скоріш за все направить постанову про арешт грошових коштів до банку. Але існує ймовірність того, що при відкритті боржником нового рахунку в новому банку цей рахунок так і не буде заарештовано.
Часто зустрічаються випадки, коли виконавець відкриває виконавче провадження, накладає арешт, але не виявляє жодного майна, і у зв’язку з цим повертає виконавчі документи стягувачу без виконання. В цьому випадку арешти продовжують діяти, а боржник перебуває у реєстрі боржників.
При відкритті нового рахунку банк бачитиме про перебування особи у реєстрі боржників та направить виконавцю повідомлення про відкриття боржником такого рахунку. Але виконавець вже нічого не зможе вдіяти, він не має права вчиняти жодних дій по завершених провадженнях.
Такі випадки зазвичай стосуються стягнення штрафів за порушення дорожнього руху, податкових стягнень, стягнень на користь пенсійного фонду, невеликих сум коштів. В таких виконавчих провадженнях виконавець фактично не розшукує майно боржника, а чекає на час, коли боржнику знадобиться зникнути з реєстру боржників.
Тобто, для того щоб зрозуміти вірогідність швидкого блокування нового рахунку необхідно дослідити статус боржника та виконавчого провадження у Єдиному реєстрі боржників та Автоматизованій системі виконавчого провадження.
До речі, якщо ви хочете дізнатися більше про реєстр боржників, як він наповнюється? Як видалити запис? Перегляньте нашу статтю на цю тему – “Як видалити запис з Єдиного реєстру боржників?“
Можливі негативні наслідки відкриття нового рахунку
Є ще один момент, який необхідно передбачити при відкритті нового рахунку.
Окрім його можливого блокування, такі дії можуть бути розцінені як ухилення від виконання рішення суду (не стосується стягнень за виконавчими написами нотаріуса, оскільки такі написи не є рішеннями суду).
Так ось, виконавець може подати до суду заяву про обмеження боржника у праві виїзду за межі України й суд вже буде приймати рішення, чи був факт ухилення від виконання судового рішення чи ні.
На практиці виконавці дуже рідко звертаються до суду із заявами про обмеження боржника у праві виїзду за межі України, а суди ще рідше їх задовольняють. Як правило, такі ухвали виносяться судами лише щодо тих боржників, які багато подорожують за кордоном та при цьому не сплачують борги.
Якщо ж вам новий рахунок у банку потрібен для отримання зарплати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат, то окрім блокування такого рахунку, інших негативних наслідків ми не вбачаємо. Жоден суд не наважиться обмежувати вас у виїзді за кордон у випадку, коли відкриття нового рахунку пов’язано із відновленням права на соціальний захист.
Рекомендуємо також ознайомитися з “іншими нашими матеріалами“.
Add comment